Utrzymanie elewacji
Elewacja z cegły klinkierowej może nam służyć przez wiele lat, cieszyć nas i zawsze dobrze wyglądać, wystarczy o nią odrobinę zadbać, ale przede wszystkim starannie wykonać.
Najważniejsze, to by spoina była zlicowana z murem, chodź nie wyklucza to jej wklęsłego kształtu. Ważne też, aby naprawiać każde uszkodzenia spoin, gdyż mogą prowadzić do przeciekania wody przez ceglaną elewację.
Bardzo ważne są tez wszelkie zabiegi pielęgnacyjne elewacji klinkierowej.
Po procesie fugowania musimy pamiętać, iż resztki spoin powinniśmy zmyć do 1,5 do 2 godzin po zafugowaniu. Wykwity solne, zabrudzenia cementowe i wapienne możemy usuwać nawet po dłuższym czasie, gdyż środki przeznaczone do tego celu są znacznie silniejsze. Koncentratem na bazie kwasów rozcieńczonym wodą, usuwamy wykwity solne - wiąże się on dobrze z chlorkiem zawartym w soli. Zabrudzenia usuwamy, gdy cegły są suche. Przed czyszczeniem oraz po nim elewację musimy obficie zrosić wodą. Najprostsze zanieczyszczenia jak osiadły kurz i brud czyścimy wodą lub parą pod ciśnieniem. Używamy zwykłej wody z węża ogrodowego i gąbki, jednakże musimy uważać, aby przesadnie nie namoczyć elewacji.
Gdy posiadamy elewację z cegły o nasiąkliwości powyżej 6% powinniśmy nasączyć ją impregnatem - zwłaszcza takie miejsca jak cokoły i parapety. Ważne, abyśmy używali impregnatów nie zapychających mikroporów, czyli takich które umożliwiają oddychanie cegieł, dzięki czemu mur będzie oddawał wilgoć na zewnątrz. Dodatkową zaletą impregnatu jest to, iż wydobywa barwę i fakturę cegieł a także lekko je przyciemnia.
W przypadku, gdy posiadamy mur o nasiąkliwości poniżej 6%, używamy preparatów ochronnych, które zabezpieczają zewnętrzną warstwę cegieł przez zabrudzeniami i zaplamieniem. Preparaty takie potrafią zabezpieczyć powierzchnie elewacji na 5 do 7 lat.
Kiedy przydarzy się nam już zarażenie cegieł korozją biologiczną, powinniśmy opryskać je specjalnym środkami rozcieńczonymi wodą. Niektóre z tych preparatów powinny być użyte nawet trzykrotnie.