Zasady prawidłowego wykonania z klinkieru
Istnieje kilka zasad prawidłowego wznoszenia elewacji z cegły klinkierowej. Zastosowanie się do nich może oszczędzić nam dużo trudu, zmartwienia i kosztów w przyszłym użytkowaniu budynku.
Do wykonania elewacji powinno się stosować głównie cegły pochodzące z jednej partii produkcyjnej, gdyż ze względu na naturalny proces produkcji cegły klinkierowe mogą się różnić kolorystyką pomiędzy seriami produkcyjnymi. Natomiast podczas prac murarskich zawsze mieszamy cegły z kilku palet. Ważne też jest, aby podczas magazynowania cegieł nie były one narażone na zabrudzenia spoiwami, zaprawami i mieszanką betonową.
Bardzo ważnym elementem jest wykonanie i dobranie odpowiedniej zaprawy. W zależności od nasiąkliwości cegły klinkierowej, jaką posiadamy, dobieramy odpowiednią zaprawę. Należy przy tym korzystać z gotowych zapraw murarskich, gdzie do przygotowania wystarczy do suchej mieszanki dodać odpowiednią ilość wody. Musimy przy tym pamiętać, aby wykonać ja zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż dolanie dodatkowej ilości wody może skutkować w różnicach kolorystycznych fugi.
Podczas murowania, musimy pamiętać, aby wszelkiego rodzaju zabrudzenia natychmiast usunąć na sucho miękką szczoteczką lub wilgotną gąbką. Nie możemy dopuścić do wiązania zaprawy na powierzchni licowej cegły klinkierowej. Aby unikać takich sytuacji, warto używać czystych narzędzi i sprzętu a na stanowisku pracy utrzymywać ład i porządek. Ważne, aby nowy mur przez 14 dni był zabezpieczony przez zawilgoceniem w sposób umożliwiający swobodny przepływ powietrza.
Przy wykonywaniu spoin ważne jest abyśmy zaraz po stężeniu zaprawy wyrównali spoiny kielnią i pamiętali, aby spoinowanie wykonywać od góry do dołu elewacji. Do wykonania spoin można wykorzystać tą sama zaprawę, co do murowania, jeśli jest do tego przeznaczona. Spoiny pionowe i poziome muszą dobrze przylegać do cegły, przy czym zaprawa powinna mieć konsystencje wilgotnej ziemi.